Subscribe Now

* You will receive the latest news and updates on your favorite celebrities!

Trending News

15 Aug 2020

General9ledge

Chief Ministers of Uttarakhand – CM
India Politics, Indian Chief Ministers, Politics

Chief Ministers of Uttarakhand – CM 

Uttarakhand, which was formerly known as Uttaranchal is a state of India, located in the North of India at the foothills of the Himalayas. Its popularly known as devbhumi owing to the presence of many Hindu temples and pilgrimages across the state. Uttarakhand is formed in November 2000 after it is separated from the Uttar Pradesh. Today, it has 13 districts, capital is Dehradun, area is around 51,000 square kilometers and the population is around 1.01 crores.It is bordered by China to the North; bordered by Nepal to the East; by Himachal Pradesh to the West and by Uttar Pradesh to the South.

Most of the cities of Uttarakhand are popular tourist destinations such as Haridwar, Rishikesh, Nainital, Mussoorie and more.

The state is rich in flora and fauna and offers favorable climatic conditions for both floriculture and horticulture and is home to many species of rare aromatic and medicinal plants.

List of Chief Ministers of Dehradun:

11 May 2016 – 18 March 2017

Sr. No. Name From To Political Party
1 Nityanand Swami 9, Nov  2000 29, Oct  2001 BJP
2 Bhagat Singh Koshiyari 30, Oct  2001 1, Mar 2002 BJP
3 N. D. Tiwari 2, Mar  2002 7,  Mar 2007 INC
4 B. C. Khanduri 8,  Mar 2007 23, Jun  2009 BJP
5 Ramesh Pokhriyal Nishank 24, Jun  2009 10, Sep  2011 BJP
6 B. C. Khanduri 11, Sep  2011 13, Mar  2012 BJP
7 Vijay Bahuguna 13, Mar  2012 31, Jan  2014 INC
8 Harish Rawat 1, Feb  2014 27, March  2016 INC
(President’s rule) 27, March  2016 21, April  2016 N/A
9 Harish Rawat 21, April  2016 22, April  2016 INC
(President’s rule) 22, April  2016 11, May  2016 N/A
10 Harish Rawat 11 May 2016 18 March 2017 INC
11 Trivendra Singh Rawat 18 March 2017 Incumbent Bharatiya Janata Party

Related posts